Datum objave: 7. ožujka 2024.

Susret s piscem Jadrankom Bitencom

U našoj je školskoj knjižnici za učenike petih i sedmih razreda održan književni susret s Jadrankom Bitencom. Osim što piše romane za djecu i odrasle, ovaj se pisac tijekom života bavio uistinu različitim poslovima. Školovao se za pilota, a zatim studirao književnost. Radio je kao učitelj hrvatskoga jezika u osnovnim i srednjim školama, knjižničar, scenarist i novinar. Živi u Ivanić-Gradu i, iako je već u mirovini, radi na portalu „Volim Ivanić“ kao urednik i voditelj.

Njegovi romani „Lana, godina mačke“, „Twist na bazenu“, „Sve je to rock ‘n’ roll“ i „Pyjama blues“ namijenjeni su učenicima viših razreda osnovne škole i mogu se čitati kao izborni naslovi za lektiru.

Sam pisac kaže da mu je glazba jako važna u životu pa se prelila i u njegove knjige. U svoje romane unosi i dosta događaja iz vlastitog života. Piše o odrastanju i izazovima koje ono sa sobom nosi. Posebnu pažnju poklanja likovima koji odrastaju u teškim uvjetima i koji se susreću s financijskim problemima, alkoholizmom i nasiljem u obitelji.

O svim tim temama razgovarao je i s našim učenicima i ohrabrivao ih da ih teško djetinjstvo ne mora obilježiti, da trebaju naći ono što vole i da svojim radom i trudom, uz malo humora, mogu uspjeti u životu. Učenici su mu postavljali puno zanimljivih pitanja, a on je na sve njih rado odgovorio. Jedan školski sat bio je prekratak za ovaj susret pa je svima bilo žao kad je završio.

V. Z.