Odgovor na ovo i još mnoga pitanja našim je sedmašima i osmašima dala Anita Peti-Stantić tijekom istoimenog predavanja koje je održala u školskoj knjižnici.
Anita Peti-Stantić profesorica je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Čitanje joj je velika strast i bavi se njegovim promicanjem kod najmlađih, ali i onih starijih čitatelja. Zagovara čitanje što raznovrsnijih tekstova, od književnih do popularnoznanstvenih. Smatra da već petnaest minuta čitanja dnevno može učiniti veliku razliku u našem mozgu u odnosu na nečitanje – ono bogati naš vokabular, razvija empatiju, osnažuje kritičko mišljenje, opušta i stvara užitak. Kao i u svakom sportu, za poboljšanje vještine čitanja potrebna je motivacija, znatiželja i mnogo vježbe.
Naša je predavačica napisala nekoliko knjiga o čitanju, a učenicima je nešto više rekla o „Znati(želji) – zašto mladi trebaju čitati popularnoznanstvene tekstove i to odmah? “ i „Putovanju u nepoznato“ koje je baš za mlade čitatelje napisala sa svojom kćeri Vedranom.
Učenicima je preporučila nekoliko popularnoznanstvenih knjiga primjerenih njihovoj dobi (koje ćemo svakako nabaviti za našu knjižnicu). Istaknula je i važnost čitanja slikovnica koje nisu namijenjene samo maloj djeci, već i odraslima koji iz njih mogu puno toga naučiti.
V.Z.